I. MIEJSCE I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Wniosek o wydanie zaświadczenia stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa przed duchownym składa się w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.
W Starym Kurowie jest to:
Urząd Stanu Cywilnego
Ul. Daszyńskiego 1
Pokój numer 11
Godziny otwarcia:
Poniedziałek 7:30 – 15:30
Wtorek 7:30 - 17:00
Środa 7:30 – 15:30
Czwartek 7:30 – 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
Osoby, które zamierzają zawrzeć związek małżeński przed duchownym.
Małżeństwo mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 lat.
Sąd może warunkowo zezwolić na małżeństwo kobiecie, która ukończyła 16 lat.
II. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Jeżeli aktu urodzeń narzeczonych (i ewentualnie akty małżeństw narzeczonych lub akty zgonów współmałżonków narzeczonych) zostały sporządzone w USC w Starym Kurowie zaświadczenie wydawane jest od razu.
Jeżeli w/w akty stanu cywilnego narzeczonych zostały sporządzone w innym USC, zaświadczenie zostanie wydane do 14 dni.
Zaświadczenie ważne jest przez okres 6 miesięcy od dnia jego wystawienia.
III. WYMAGANE DOKUMENTY
Osobom zamierzającym zawrzeć małżeństwo konkordatowe kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci.
W celu uzyskania zaświadczenia osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana:
Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo wyznaniowe w Polsce jest obowiązany:
W/w dokumenty składa się wraz z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości lub tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Jeżeli cudzoziemiec nie posługuje się językiem polskim oświadczenia składane w procedurze związanej z zawarciem małżeństwa składa w obecności tłumacza. Wybór tłumacza oraz pokrycie kosztów jego wizyty w USC należą do nupturientów.
Jeżeli otrzymanie dokumentu o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa napotyka na trudne do przezwyciężenie przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu.
OPŁATY
Opłatę uiszcza się w chwili składania dokumentów niezbędnych do wystawienia zaświadczenia.
Jeżeli ślub odbędzie się na terenie Gminy Stare Kurowo, opłatę uiszcza się na konto Gminy Stare Kurowo.
Jeżeli ślub odbędzie się poza Gminą Stare Kurowo, do kompletu dokumentów niezbędnych do wydania zaświadczenia należy dołączyć oryginał dowodu wpłaty opłaty skarbowej na konto Gminy, na terenie której dojdzie do zawarcia małżeństwa.
Opłatę skarbową uiszcza się przelewem na konto urzędu:
Urząd Gminy Stare Kurowo, ul. Daszyńskiego 1, 66-540 Stare Kurowo
Lubusko- Wielkopolski Bank Spółdzielczy w Drezdenku oddział w Starym Kurowie: 39 8362 0005 0260 0912 2000 0010
IV. TRYB ODWOŁAWCZY
Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia wydania zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, powiadamia na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika urzędu stanu cywilnego może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania czynności. Prawomocne postanowienie sądu wiąże kierownika urzędu stanu cywilnego.
V. PODSTAWA PRAWNA
Podstawa prawna: art. 1 § 1, art. 3-15 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zmianami) oraz art. 76-79 oraz 85 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1741).
Obowiązkowa lista ZUM
Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/). Szczegóły ws. zmian programu „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze
Obowiązkowy audyt energetyczny
Informujemy, że od 14 czerwca 2024 r. – w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z programu „Czyste Powietrze” – obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. Można na to dostać dodatkową dotację do 1 200 zł. Szczegóły: https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/lepsze