I. MIEJSCE I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Rejestracja narodzin dziecka następuje w urzędzie stanu cywilnego na terenie działania którego miał miejsce fakt narodzin.
W Starym Kurowie jest to:
Urząd Stanu Cywilnego w Starym Kurowie
ul. Daszyńskiego 1
Pokój numer 11
Godziny otwarcia:
Poniedziałek 7:30 – 15:30
Wtorek 7:30 - 17:00
Środa 7:30 – 15:30
Czwartek 7:30 – 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
Podstawą sporządzenia aktu urodzenia dziecka jest karta urodzenia dziecka.
Karta urodzenia dziecka przekazywana jest do urzędu stanu cywilnego bezpośrednio przez oddziały noworodków.
Rodzice dziecka otrzymują w szpitalu, po urodzeniu dziecka, informację gdzie i w jakim terminie mogą zgłosić się w sprawie sporządzenia aktu urodzenia dziecka.
Zgłoszenia urodzenia dziecka dokonują :
Zgłoszenia urodzenia dziecka można dokonać przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie, opatrzone datą sporządzenia i wskazywać kto kogo do jakiej czynności upoważnia.
II. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Urodzenia dziecka, które urodziło się na terenie Gminy Stare Kurowo należy zgłosić w terminie 21 od dnia sporządzenia karty urodzenia, natomiast w przypadku martwego urodzenia w terminie 3 dni.
III. WYMAGANE DOKUMENTY
W celu zarejestrowania dziecka należy przedłożyć:
IV. OPŁATY
Nie pobiera się
Opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlegać będzie pełnomocnictwo, za wyjątkiem pełnomocnictw udzielonych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, które zwolnione są z opłaty skarbowej.
Opłatę skarbową gotówką uiszcza się bezpośrednio w USC- terminal płatniczy lub przelewem na konto urzędu:
Urząd Gminy Stare Kurowo, ul. Daszyńskiego 1, 66-540 Stare Kurowo Lubusko- Wielkopolski Bank Spółdzielczy w Drezdenku oddział w Starym Kurowie:
39 8362 0005 0260 0912 2000 0010
V. TRYB ODWOŁAWCZY
Nie występuje
VI. PODSTAWA PRAWNA
Podstawa prawna: art. 52 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741).
Ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 788).
VII. UWAGI
Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
Jeżeli zgłoszenia urodzenia dziecka dokonuje pełnomocnik, w pełnomocnictwie należy wskazać imiona, jakie maja być wpisane do aktu urodzenia dziecka.
Kierownik USC rejestrując noworodka nadaje mu numer Pesel oraz dokonuje zameldowania na adres wskazany przez rodziców.
Obowiązkowa lista ZUM
Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/). Szczegóły ws. zmian programu „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze
Obowiązkowy audyt energetyczny
Informujemy, że od 14 czerwca 2024 r. – w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z programu „Czyste Powietrze” – obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. Można na to dostać dodatkową dotację do 1 200 zł. Szczegóły: https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/lepsze