Gmina leży na pograniczu południowej części wysoczyzny morenowej Toruńsko-Eberzwaldzkiej i północnej części pradoliny Noteci i Warty.
Ogólna wysokość terenu waha się od 26 m n.p.m. do 60-70 m n.p.m. Na północy na niewielkim obszarze dominują pagórki, moreny czołowej, na południu – w obniżeniu pradoliny Noteci i Warty – równina zalewowa o średnich glebach, często jednak podmokłych i okresowo zalewanych.
Wynikiem takiego uformowania terenu jest przewaga gospodarki łąkowo –hodowlanej nad roślinną i leśną.
W północnej części gminy rozciągają się bory sosnowe stanowiące część Puszczy Drawskiej. Cały ten kompleks leśny administrowany jest przez dwa nadleśnictwa: Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie i Nadleśnictwo Smolarz w Kleśnie.
W drzewostanie borów przeważa zdecydowanie sosna zwyczajna. W niewielkiej ilości występuje także dąb szypułkowy, brzoza i świerk. W formie domieszki występuje ponadto sosna amerykańska (wejmutka), modrzew europejski i robinia (grochodrzew). Pochodzącą
z Ameryki Północnej daglezję (jedlicę) reprezentuje jedynie kilka okazów. W podszycie borów występuje rokitnik szary, kruszyna, jarzębina, czeremcha, tarnina, bez, jałowiec, malina, jeżyna i żarnowiec. Gęste runo składa się z mchów, porostów, wrzosów, paproci, borówki czernicy, widłaków i poziomek. Jesienią lasy odwiedzane są przez licznych grzybiarzy, latem natomiast przez amatorów czarnych jagód. Urozmaicona szata roślinna stanowi naturalne środowisko bytowania zwierząt. Bogatą faunę reprezentują m.in. jelenie, sarny, lisy dziki i wiewiórki jak również bobry, orły, czaple czarne, bociany i wiele innych gatunków ptaków.