Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
  
Strona główna Aktualności Napisz do nas Galeria Mapa serwisu
Czwartek    24 stycznia 2019 imieniny obchodzi: Felicja, Rafał, Tymoteusz  
szukaj
Informator
Urząd Gminy Stare Kurowo
Gmina Stare Kurowo
Przyjazny urząd- co, jak załatwić?
OPS Stare Kurowo
Gminny Ośrodek Kultury
Stowarzyszenia
Inwestycje
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011
Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019
Projekty POKL
Edukacja
Biblioteka
Parafia Stare Kurowo
Dzienniki Urzędowe
Zarząd Gminny ZOSP RP w Starym Kurowie
Czystsze Powietrze
INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
  

 
Online: 7 odwiedzin: 2755551
  
Historia

   Krajobraz ziem Starego Kurowa i okolicy, podobnie jak całej Polski i świata ukształtował się w erze kenozoik, w epoce czwartorzędu / od 1 mln lat p.n.e./ w epoce plejstocen od 1 mln do 10000 lat p.n.e.

Pojawienie się człowieka na tym terenie według źródeł archeologicznych datuje się na koniec starszej epoki kamienia w okresie holocenu / od 10.000 do 0 lat, czyli do czasów obecnych /. Koczowniczy tryb życia tej ludności, częste przemieszczanie się, powoduje rozwój jej kultury charakteryzującej się wyrobem narzędzi począwszy od kamiennych / epoka kamienia / z brązu /1.700 – 700 lat p.n.e./ i żelaza / początki od 1000 lat p.n.e. na ziemiach polskich od 700 lat p.n.e./.

Głównym miejscem osadnictwa ludności były nabrzeża rzeczne, a rzeki głównymi szlakami wodnymi, źródłem pożywienia / rybołóstwo / i wody oraz naturalnymi wraz z bagnami i gęstymi lasami zaporami obronnymi.

Sprzyjające warunki osadnicze znalazła ludność na obecnych ziemiach Starego Kurowa i okolic. Położone są one na krawędzi wysoczyzny w Pradolinie Noteci.

Znaleziska archeologiczne dowodzą, że ślady osadnictwa ludności na omawianym terenie sięgają XIII wieku p.n.e. W ciągu wieków następował rozwój kultury, tworzenia organizacji plemiennych ośrodków i początków państwowości.

Począwszy w VIII w.n.e. tereny, na których usytuowana jest gmina weszły w skład terytorium państwa polskiego zbudowanego przez Piastów. W 1037 roku Pomorze odrywa się od Polski i przez 86 lat pozostaje w luźnych stosunkach z polską.

Od 1249 roku do 1272 toczą się walki o panowanie nad tymi ziemiami z Niemcami – Brandenburgią i Nową Marchią. W latach 1272 – 1296 władze nad nimi sprawuje Przemysław II. Po jego śmierci w 1296 roku ponownie trwa walka o zwierzchnictwo nad tymi ziemiami, ze zmiennym szczęściem. Od 1408 roku na kilka wieków zostały oderwane od Polski, do której powracają jako lenna pruskie, do 1945 roku pozostawały pod panowaniem niemieckim. Osadnictwo na tych ziemiach było ściśle związane z grodami Drezdeneckim i Strzelcami Kraj. W latach 1251 – 1299 wchodziły w skład kasztelani drezdeneckiej.W styczniu 1945 roku zostały te tereny wyzwolone przez I Front Białoruski Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego i w pełni powróciły do Polski. Od tego czasu zaczął się nowy okres w dziejach tych ziem.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  
Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem zdjęć w naszej galerii.
  
  
FUNDUSZ SOŁECKI na 2016r. |
© 2006 - 2019 Stare Kurowo. All rights reserved.