Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
  
Strona główna Aktualności Napisz do nas Galeria Mapa serwisu
Czwartek    24 stycznia 2019 imieniny obchodzi: Felicja, Rafał, Tymoteusz  
szukaj
Informator
Urząd Gminy Stare Kurowo
Gmina Stare Kurowo
Przyjazny urząd- co, jak załatwić?
OPS Stare Kurowo
Gminny Ośrodek Kultury
Stowarzyszenia
Inwestycje
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011
Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019
Projekty POKL
Edukacja
Biblioteka
Parafia Stare Kurowo
Dzienniki Urzędowe
Zarząd Gminny ZOSP RP w Starym Kurowie
Czystsze Powietrze
INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
  

 
Online: 1 odwiedzin: 2754745
  
Ogólna charakterystyka Gminy

   Gmina Stare Kurowo administracyjnie jest jedną z 83 gmin, które wchodzą w skład województwa lubuskiego. Leży w północno - wschodniej części województwa i graniczy od północy z gminą Strzelce Krajeńskie i Dobiegniew, od wschodu i południa z gminą Drezdenko oraz od zachodu z gminą Zwierzyn. Obejmuje powierzchnię 7757 ha. Na obszarze tym mieszka 4326 osób, których głównym zajęciem do chwili przemian w kraju była praca w rolnictwie.

Pod względem fizjograficznym tereny gminy Stare Kurowo należą do Kotliny Gorzowskiej, makroregionu Pradoliny Toruńsko - Eberswaldzkiej. Część środkowa i północna ma charakter rzeźby falistej, południowa to równina płaska, podmokła.

Na terenie gminy Stare Kurowo jest 10 miejscowości, w oparciu o które zostało zawiązanych 10 sołectw z siedzibami w: Starym Kurowie, Łęgowie, Głęboczku, Przynotecku, Pławinie, Łącznicy, Kawkach, Rokitnie, Błotnicy i Nowym Kurowie.

Stare Kurowo będące jednocześnie siedzibą Urzędu Gminy położone jest w środkowej części gminy. Na terenie Starego Kurowa mieszka blisko połowa mieszkańców gminy, bo aż 2093 osoby.

Głęboczek, Przynotecko, Pławin - poszczególne wsie są usytuowane w środkowo - wschodniej, południowej i południowo - wschodniej części gminy. Ogólna liczba ludności
w tych miejscowo
ściach wynosi 909 osób.

Łącznica - liczba ludności 398 osób. Wieś leży w środkowo - zachodniej części gminy i jest oddalona od siedziby gminy o 3,5 km. Usytuowane na terenie sołectwa jezioro Ciszewo stworzyło podstawy aby ta część gminy stała się wiodącą w rekreacji i wypoczynku. Wokół jeziora zostało zlokalizowanych kilkadziesiąt działek rekreacyjnych.

Łęgowo jest to wieś, której liczba mieszkańców wynosi 346 osób. Leży w środkowo - wschodniej części gminy w odległości 5 km od siedziby gminy. Na terenie wsi działa młyn gospodarczy.

Błotnica niewielka wieś 238 mieszkańców. We wsi działa Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich. We wsi działają dwa zakłady przemysłowe.

Nowe Kurowo liczba ludności 165 osób. Wieś w rozplanowaniu wyraźnie rozdzielona na dwie części. We wsi usytuowane jest składowisko odpadów komunalnych, tartak oraz kilka mniejszych zakładów wytwórczych.

Kawki, Rokitno - są to sołectwa o niewielkiej liczbie ludności (razem 129 osób), gdzie funkcją wiodącą jest gospodarka leśna. Na terenie tym wyznaczone zostały lasy rekreacyjne wokół jeziora Płociczno. Prawie cały obszar położony jest w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Puszcza Drawska". W związku z tym obowiązują tutaj ustalenia dotyczące ochrony środowiska na terenach specjalnie chronionych. Szlaki turystyki pieszej, panorama gminy Stare Kurowo, którą można zobaczyć z najwyższego wzniesienia
w gminie – Kawcze Góry (129 m n.p.m.), stanowi
ą podstawy rozwoju turystyki na naszym terenie.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  
Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem zdjęć w naszej galerii.
  
  
FUNDUSZ SOŁECKI na 2016r. |
© 2006 - 2019 Stare Kurowo. All rights reserved.