Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
  
Strona główna Aktualności Napisz do nas Galeria Mapa serwisu
Czwartek    24 stycznia 2019 imieniny obchodzi: Felicja, Rafał, Tymoteusz  
szukaj
Informator
Urząd Gminy Stare Kurowo
Gmina Stare Kurowo
Przyjazny urząd- co, jak załatwić?
OPS Stare Kurowo
Gminny Ośrodek Kultury
Stowarzyszenia
Inwestycje
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011
Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019
Projekty POKL
Edukacja
Biblioteka
Parafia Stare Kurowo
Dzienniki Urzędowe
Zarząd Gminny ZOSP RP w Starym Kurowie
Czystsze Powietrze
INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
  

 
Online: 3 odwiedzin: 2754814
  
Superniania na kółkach - stowarzyszenie STOLINA

Gmina Stare Kurowo współpracuje ze stowarzyszeniem STOLINA  na podstawie umowy o współpracy.

Od października 2011r. stowarzyszenie realizuje kolejny projekt na terenie gminy Stare Kurowo współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt realizowany jest od 3 października 2011r. do 31 maja 2012 roku, skierowany do 8 kobiet (4 bezrobotnych i 4 nieaktywnych zawodowo), w wieku od 18 do 25 r.ż., mieszkających na terenie gminy Stare Kurowo.  

Projekt zakłada realizację następujących działań:

  • Kurs na prawo jazdy kat. B, który obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. W ramach kursu pokryte zostaną koszty badania lekarskiego oraz pierwszego egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. B.
  • Kurs na opiekunkę dziecięcą domową, obejmuje 110h szkoleniowych. Podczas kursu odbywać się będą zajęcia związane z rozwojem dziecka, poruszone zostaną również zagadnienia związane z bezpieczeństwem i udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej.
  • Warsztaty wzmacniania samooceny to 15 godzin szkoleniowych, podczas których uczestniczki projektu wezmą udział w ćwiczeniach mających na celu podniesienie poczucia własnej wartości.

 

Celem projektu jest podniesienie samooceny oraz kwalifikacji zawodowych 8 kobiet pozostających bez zatrudnienia z terenu gminy Stare Kurowo poprzez udzielenie im wsparcia do 31 maja 2012 r. 

 

 

W listopadzie 2011 rozpoczęły się zajęcia w ramach realizowanego, przez stowarzyszenie STOLINA, projektu. Zapraszamy do odwiedzania galerii zdjęć. 

Uczestniczki 3 grudnia zakończyły udział w zajęciach teoretycznych w zakresie Kursu na prawo jazdy kat. B. Od 26 stycznia rozpoczną się zajęcia w ramach Kursu na opiekunkę dziecięcą domową.

 

26.01.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

Za nami pierwsze zajęcia w ramach kursu na opiekunkę dziecięcą domową. Uczestniczki szkolenia zapoznały się z zasadami odpowiedniego Image w pracy. Prowadzący poruszył takie tematy jak: techniki skutecznej autoprezentacji, komunikacja pozawerbalna, wygląd, język ciała, komunikat perswazyjny. Zajęcia zakończyły się zapoznaniem uczestniczek z technikami relaksacyjnymi w pracy z dziećmi.

 

31.01.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

Dziś przyszedł czas na zajęcia mające na celu wspomaganie pracy opiekunki. Uczestniczki zostały zapoznane z zasadami poszukiwania pracy w zawodzie. Prowadząca poruszyła następujące tematy: techniki poszukiwania pracy, współczesny rynek pracy, zapoznanie uczestników z wymaganiami i trendami na rynku i pracy. Kolejnymi zagadnieniami były: prawo pracy i ubezpieczenia- podstawy prawa pracy i ubezpieczeń, rodzaje umów o pracę, obowiązki pracodawcy wobec pracownika w systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Uczestniczki brały udział w ćwiczeniach praktycznych dotyczących przygotowania dokumentów aplikacyjnych.

 

02.02.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

Czas na kolejne zajęcia związane z poruszaniem się na rynku pracy. Uczestniczki ćwiczyły zachowania podczas rozmów kwalifikacyjnych. Ćwiczyły pisanie dokumentów aplikacyjnych, zapoznały się z obowiązującymi wytycznymi i trendami. Kolejnym aspektem było przygotowywanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przeanalizowano najczęściej pojawiające się pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych. Poruszano temat dotyczący zakładania działalności gospodarczej, możliwości dofinansowania działalności gospodarczej.

 

13.02.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

Przyszedł czas na zajęcia związane bezpośrednio z pracą opiekunki dziecięcej domowej. Uczestniczki na zajęciach zapoznały się z następującymi tematami:

·         Rozwój, genetyka, zaburzenia rozwojowe.

·         Podstawowe zagadnienia dotyczące rozwoju i wychowania dziecka.

·         Rozwój fizyczny.

·         Genetyka – biologiczne warunki rozwoju.

·         Zaburzenia rozwojowe.

·         Rozwój sensoryczny i percepcyjny.

Jutro uczestniczki spotykają się na kolejnych zajęciach w ramach projektu.,

 

 

14.02.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

Dzisiaj kolejny dzień pełen nowych wiadomości dotyczących takich tematów jak: Rozwój poznawczy (myślenie w wieku przedszkolnym), rozwój językowy, rozwój społeczny i emocjonalny. Rozwój moralny, rozwój ról rodzinnych i różnic płciowych.

 

27.02.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Lutowe popołudnie uczestniczki spędziły na zapoznawaniu się z zasadami i metodami wychowania dziecka – różne koncepcje wychowania oraz z psychologicznymi mechanizmami wychowania (skuteczna nagroda, rola nagradzania, trudności wychowawcze).

 

28.02.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Tematy na dzisiejszych zajęciach to: Wspomaganie dziecka niepełnosprawnego. Zaspokajanie i rozpoznawanie potrzeb dziecka (potrzeby fizyczne, psychologiczne i społeczne). Przejawy i sposoby diagnozy.

 

02.03.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Tematy na dzisiejszych zajęciach to: Zaspokajanie potrzeb psychologicznych dziecka od momentu narodzin do rozpoczęcia nauki w szkole. Zaspokajanie potrzeb biologicznych. Konsekwencje zaspokajania potrzeb. Literatura dla dzieci.

 

05.03.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Potrzeby biologiczne małego dziecka, rodzaje potrzeb i ich związek z potrzebami psychicznymi. Zaspokajanie i brak zaspokajania potrzeb i wpływ na rozwój. Kolejna część zajęć dotyczyła opieki nad chorym dzieckiem. Poruszono także tematy takie jak: czystość osobista dziecka. Higieniczne otoczenie, zalecenia dietetyczne, wykonywanie zaleceń lekarza.

 

07.03.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Opieka nad chorym dzieckiem. Czystość osobista dziecka. Choroby występujące w wieku dziecięcym (objawy i leczenie)-  choroby dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, choroby uszu, skóry, itp.

 

13.03.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Dziś pierwszy dzień zajęć związany z masażem Shantala.

Masaż dla niemowląt Shantala- teoria: Zalety i przeciwwskazania do masażu. Znaczenie dotyku w budowaniu więzi z dzieckiem. Czym jest masaż, masaż niemowląt i kobiet przy porodzie? Podstawowe przybory do masażu. Jak, gdzie, kiedy masować? Muzyka a masaż. Reakcje dzieci na masaż oraz, co zrobić, gdy dziecko płacze. Druga część zajęć dotyczyła pierwszej pomocy w nagłych przypadkach- ciało obce w nosie, uchu, oparzenia, choroba lokomocyjna, udar słoneczny, złamania, ukąszenia i użądlenia owadów i inne.

 

15.03.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Dzisiejsze zajęcia dotyczyły praktyki masażu Shantala:

Pozycje do masażu, obracanie niemowlęcia. Technika masażu klatki piersiowej, ramion, brzucha, nóg, pleców, twarzy. Gimnastyka niemowlęcia. Masaż Shantala dla dorosłych.

 

20.03.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Wpływ zabawy na rozwój dziecka. Organizowanie czasu wolnego – zajęcia symulujące rozwój dziecka. Zabawa i jej rozwój w życiu dziecka. Bezpieczeństwo w trakcie zabawy.

 

04.04.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Różnice w przebiegu zabaw u dzieci młodszych i starszych. Zabawy indywidualne i grupowe – praktyczne przykłady.

 

 

 

 

11.04.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Temat dzisiejszych zajęć to: Przygotowanie i dobór pomocy do zabaw- uwarunkowania wiekowe i rozwojowe, uwarunkowania tempera mentalne. Pomoce rozwiązujące zdolności oraz kreatywne myślenie.

 

 

13.04.2012 r. – Warsztaty wzmacniania samooceny

Dziś rozpoczęło się kolejne szkolenie w ramach projektu „Superniania na kółkach” – Warsztaty wzmacniania samooceny. Uczestniczki zapoznawały się z zagadnieniami dotyczącymi podniesienia własnej wartości poprzez poznanie samej siebie- słabe i mocne strony, ocena relacji z innymi. Poznawanie samej siebie, rozwijanie wrażliwości w kontaktach z innymi ludźmi, uświadomienie sobie własnych potrzeb, rozpoznawanie schematów postępowania i ich zmiana. Podczas zajęć prowadzone były ćwiczenia umiejętności i zachowań dotyczących postrzegania i rozumienia innych oraz samej siebie. Poruszono także temat dotyczący umiejętności rozmawiania oraz słuchania innych.

 

16.04.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Na zajęciach omówiono pomoce rozwijające kreatywne myślenie, rodzaje i propozycje zajęć ruchowych, malarskich, muzycznych i ich organizowanie. Pod koniec zajęć uczestniczki przeniosły się w bakowy świat i zapoznawały się z bajkami terapeutycznymi i ich znaczeniem w życiu dziecka.

 

 

 

19.04.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Dziś na zajęciach było wyjątkowo kolorowo i twórczo… przebiegły one pod szyldem: zajęcia malarskie i muzyczne. Uczestniczki zapoznały się z przykładami zabaw manipulacyjnych, konstrukcyjnych, tematycznych i dydaktycznych.

 

 

23.04.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

W życiu dziecka ogromną rolę odgrywa muzyka, wpływa ona na jego rozwój i kształtowanie osobowości. Na dzisiejszych zajęciach poruszono następujące tematy:

·         Rola muzyki w rozwoju dziecka.

·         Funkcje muzyki dla rozwoju dziecka (edukacyjna, zabawowa, wychowawcza, wspomagająca rozwój emocjonalny – aspekty teoretyczne i ćwiczenia praktyczne).

·         Muzyka relaksacyjna.

·         Piosenka i jej wykorzystanie w pracy z dzieckiem.

·         Śpiew i jego funkcje dla rozwoju dziecka.

 

 

26.04.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Dziś kolejne zajęcia upłynęły śpiewająco…- Kształcenie zdolności percepcyjnych, rozwój mowy i myślenia.  Uczestniczki ćwiczyły również układy ruchowe i taneczne do muzyki. Miały okazję na zapoznanie się z zabawowymi układami i zabawami ruchowymi. Omówiono temat: Ruch przy muzyce – funkcje dla rozwoju dziecka. Gimnastyka ciała. Gra na instrumentach a rozwój twórczości. Nie obyło się bez przykładów praktycznych, co wzbogaciło i urozmaiciło zajęcia.

 

08.05.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Uczestniczki brały dziś udział w zajęciach typowo twórczych i niezwykle kolorowych…

·         Metodyka pracy z dziećmi w zakresie wychowania technicznego i plastycznego: techniki plastyczne i z zakresu prac technicznych (wydrapywanie, lepienie, rysowanie świecą, witraż, wydzieranki, malowanie na różne sposoby, kolaże, rysowanie nitką, sznurkiem, włóczką, mozaiki z piasku, frotaż).

 

 

10.05.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Jak być asertywną? Cecha ta będzie niezwykle przydatna w pracy z dziećmi. Omówiono również zasady wzbudzania autorytetu u dzieci w różnym wieku; budowania relacji i więzi a autorytet opiekuna.

 

 

14.05.2012 r. – Kurs na opiekunkę dziecięcą domową

 

Dzisiejsze zajęcia przebiegały pod hasłem: komunikacja. Uczestniczki zapoznały się z zasadami prawidłowej komunikacji w pracy z dziećmi oraz w sytuacjach konfliktowych.

 

17.05.2012 r. – Warsztaty wzmacniania samooceny

Na dzisiejszych zajęciach kontynuowano temat dotyczący umiejętności rozmawiania, słuchania innych. Komunikat typu „ja”, aktywne słuchanie, wyrażanie uczuć. Rozwijanie emocji poprzez ukazanie zróżnicowania ludzkich zachowań, umiejętność stawiania się w sytuacjach innych ludzi, odczytywania uczuć innych, rozwijanie wyobraźni empatycznej, wysokie poczucie własnej wartości warunkiem pozytywnego nastawienia, analiza sfer obejmujących poczucie własnej wartości, pozytywne nastawienie.

 

21.05.2012 r.– Warsztaty wzmacniania samooceny

Nadszedł czas na ostatnie zajęcia realizowane w ramach projektu. Rozpoczęły się one od ćwiczeń zachowań asertywnych. Rozwinięto także pojęcia - Asertywność i asertywne zachowania, obrona swoich praw, reagowanie na krytykę i atak, wyrażanie własnych opinii i przekonań, ćwiczenie zachowań asertywnych w różnych sytuacjach społecznych, ćwiczenia umiejętności mówienia „nie” – uświadamianie prawa do posiadania i obrazu własnego terytorium. Uczestniczki uczestniczyły również w gorącej dyskusji dotyczącej wpływu wysokiego poczucia własnej wartości na podejmowanie dobrze przemyślanych decyzji i sensorycznych zachowań w sytuacjach konfliktowych. Na zakończenie krótko omówiono temat dotyczący umiejętności radzenia sobie w sytuacjach nasilonego stresu.

 

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  

 
wszystkich zdjęć: 9

1  2  3  
 
«« wstecz
drukuj
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  
Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem zdjęć w naszej galerii.
  
  
FUNDUSZ SOŁECKI na 2016r. |
© 2006 - 2019 Stare Kurowo. All rights reserved.